Vyhľadávanie

Zohorský hlas

Fotogaléria

 

Radioamatérstvo

 

AMATEUR RADIO THE GREATEST OF ALL SCIENTIFIC HOBBIES

Rádioamatéri, šikovné hobby pre šikovných ľudí.

 

O čom to je ?

O komunikácii o výmene informácií. Ale nie len o tom. Je to zábava hobby, pričom jeho jadrom je hľadanie priateľstva medzi ľuďmi, pričom technickým prostredím sú rádiostanice.

Spájajú sa v ňom široké možnosti výmeny informácii po celom svete, športová zábava , technická šikovnosť a prvky zberateľstva.

Každý si v ňom nájde to čo mu vyhovuje. Je to druh sociálnej siete.

 

Čo je na tom zaujímavé ?

V dnešnej dobe internetu nie je žiadny problém spojiť sa s kýmkoľvek kdekoľvek.

Ale aj s rádiostanicami sa každý môže pohrať keď chce.

Čo je však na tom až tak zábavné že si z toho ľudia urobili hobby?

Rádioamatéri nekomunikujú kvôli potrebám bežného života , ale napríklad preto že majú svoje technické a športové ciele. Naviazať spojenie s čo najväčším počtom miest na svete, prekonať signálom svojej rádiostanice čo najväčšiu vzdialenosť, vysielať z mimoriadnych miest, napríklad z vysokých hôr , námorných majákov, neobývaných ostrovov.

Lákavé sú spojenia uskutočnene odrazom od mesiaca, prostredníctvom rádioamatérskych kozmických družíc, alebo priamo s rádioamatérom v kozmickej stanici ISS.

Ak rádioamatéri dosiahnu spojenie so zaujímavou stanicou vymenia si s ňou staničný lístok. Tieto lístky sú zároveň potvrdením spojenia a prikladajú sa žiadostiam o rôzne diplomy .  

V amatérskom vysielaní sa konajú aj preteky. V danom časovom úseku sa nadväzuje čo najviac spojení s rádioamatérmi v čo najviac zemiach . Na prvý pohľad nezaujímavé avšak zážitky z pretekov stoja za to.

Náš klub OM3KVW sa pravidelne zúčastňuje Slovenských aj medzinárodných pretekov, viď. diplomy.

 

Tie zvláštne písmena a číslice?

Rádioamatérov na svete je niekoľko miliónov a aby sa navzájom vedeli rozoznať, používajú takzvanú volaciu značku. Preto má každý svoju vlastnú ktorá je unikátna .

Naša súčasná značka je OM3KVW, prvá časť písmena OM označujú že značka je zo Slovenska.  

Nasledujúce číslo spolu s ostatnými písmenami hovorí že sa jedná o klubovú značku teda nie značku jednotlivca.

 

Počítače internet?

Súčasné amatérske rádiostanice sú v súčasnosti často doplnkovým, periférnym zariadením počítača.

Rádioamatéri majú na internete celosvetovú sieť , v ktorej sa navzájom upozorňujú na zaujímavé amatérske stanice – má názov DX Cluster. Taktiež vlastnú telefónu sieť – má názov Echolink,  tiež stránku k sledovaniu družíc, k rozosielaniu správ o počasí a veľa ďalších .

Ak sa Vám zdá že tých počítačov okolo Vás je už priveľa nevadí , ako rádioamatér si môžete užiť dosť zábavy aj bez nich. Záleží na Vás.

 

O čom sa rádioamatéri rozprávajú?

Skoro o všetkom, avšak napríklad nesmú konkurovať pošte

Vydobyli si privilégium že za používanie rádiových frekvencii neplatia, museli sa však zaviazať že si nebudú posielať správy tak dôležite že by za inak za ich doručenie platili. Amatérske vysielanie nesmie byť zdrojom zisku.

Inak sa rádioamatéri rozprávajú o čomkoľvek. Pre starších rádioamatérov býva amatérske vysielanie nástrojom k udržovaniu kontaktov s priateľmi.

Pri spojeniach so zahraničím sa hovorí obvykle anglicky . Ďaleko zaujímavejším než obsah rozhovoru bývajú jeho formy . Rádioamatéri nekomunikujú len hovoreným slovom , ale tiež telegraficky – morzeovkou, rôznymi digitálnymi módmi, môžu prenášať obrázky videa a ďalšie súbory.

 

Praktický úžitok?

Rádioamatéri sú právom hrdí, že v krízových situáciách spôsobenými víchricami , záplavami alebo zemetraseniami pomáhali a pomáhajú v postihnutých oblastiach Často ako jediný prostriedok komunikácie ktorá zostáva funkčná. Rádioamatéri na Slovensku majú pre tieto udalosti vytvorenú skupinu s názvom ARES.

Najväčším prínosom je ale ten každodenný nenápadný. Rádioamatéri si udržujú a rozširujú praktické jazykové znalosti, zemepisné a technické vedomosti a veľa ďalších kompetencií. Keď sa hovorí o celoživotnom vzdelávaní tak sa hovorí aj o rádioamatéroch .

Je vhodné ako výučbový - edukačný prostriedok najmä pre deti a mladých ľudí.

Ak majú deti záujem o techniku, záujmovým spôsobom sa dostanú k jej základom a pochopia jej tajomstvá. Toto často vedie k ich ďalšiemu hlbšiemu odbornému technickému záujmu a často určí aj ich ďalšie študijné ako aj profesijné smerovanie.

 

Naozaj pre každého ?

Ako príklad môže poslúžiť každoročné konanie sa akcie Jamboree on the air - jedná sa o stretnutie mladých skautov v éteri .

Každoročne takto viac ako pol milióna chlapcov a dievčat využije túto príležitosť k spojeniu sa zo svojimi rovesníkmi . Rádioamatérstvo je aj preto hobby dostupne pre každú vekovú skupinu.

Práve preto je však potrebné z pravidiel aj všeličo poznať a  vedieť.

Tých ktorý spoločne používajú rádiové vlny je veľa a je dôležite aby si si navzájom neprekážali. Vzájomne sa nerušili . Preto je amatérske vysielanie všade na svete podmienene zložením skúšok a vydaním úradného povolenia.

Za malú cenu síce kúpime mále občianske CB rádiostanice a rodinne PMR vysielačky a žiadne skúšky nepotrebujeme . Prečo sa teda obťažovať zo skúškou pre amatérske vysielania ?

Pretože sa s ňou otvorí skutočne svet, nie len pár kilometrov okolo nás. A zrazu sa nám ponúkne veľa zábavy, ktorá nikdy neomrzí zatiaľ čo CB a PMR rádio odložíme po pár rozhovoroch s kamarátmi ktorých aj tak vidíme každý deň.

Členmi rádioamatérskej komunity sú na zemi panovníci, politici, umelci, vojaci, lekári , vedci, tak ako aj farmári, poľnohospodári a iné profesie ktoré nie sú až tak technické.

Rádioamatérstvo je šikovné hobby pre šikovných ľudí.

 

Kto pomôže ?

Rádioamatéri si museli vždy navzájom pomáhať a preto sa združujú vo vlastných organizáciách . Majú dokonca jednu celosvetovú Medzinárodnú rádioamatérsku úniu. Domácou pobočkou u nás na Slovensku je Slovenský zväz rádioamatérov - SZR .

Náš klub OM3KVW je členom SZR.  

SZR ponúka rádioamatérom množstvo užitočných služieb, jednou z nich sú stránky www.hamradio.sk kde záujemca nájde veľa ďalších informácii.

Ak máte záujem o ďalšie informácie za náš klub OM3KVW napíšte na stránku Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pridajte sa k nám a ocitnete sa medzi tými ktorý majú šikovné hobby pre šikovných ľudí.

 

 

Vytvoril / Designed by Data Online
preload obrazku navigacie preload obrazku navigacie preload obrazku navigacie preload obrazku navigacie